Împrumut de 150 de milioane de lei pentru Spitalul „Mama și Copilul” din Constanța. Proiectul este realizat în proporție de 61%

Șantierul Spitalului Mama și Copilul din Constanța
Sursa foto: Consiliul Județean Constanța

Consiliul Județean Constanța a aprobat luni, 15 iunie 2026, contractarea unui împrumut de 150 de milioane de lei pentru continuarea proiectului Spitalului „Mama și Copilul”, una dintre cele mai importante investiții medicale aflate în derulare în județ.

Proiectul „Construire Corp nou – Departament Sănătatea mamei și copilului”, la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța, este realizat în proporție de 61%, potrivit datelor transmise de Consiliul Județean Constanța.

Execuția lucrărilor a ajuns la 55%, iar 13 niveluri sunt finalizate: trei subsoluri, parterul și nouă etaje. Reprezentanții CJC spun că lucrările avansează constant, fără întârzieri față de grafic.

Și partea de dotări este în derulare. Potrivit Consiliului Județean Constanța, dotările au ajuns la 77,7%, majoritatea achizițiilor fiind deja contractate. Sunt 52 de contracte pentru echipamente medicale și patru contracte pentru dotări IT.

Valoarea totală a dotărilor medicale și IT este de 183.037.774,84 lei, aproximativ 36,6 milioane de euro.

Finanțarea proiectului se află în etapa de tranziție de la PNRR către Programul Sănătate, pentru asigurarea continuității finanțării și finalizarea în termenul stabilit, februarie 2027.

La finalul ședinței Consiliului Județean Constanța, președintele CJC, Florin Mitroi, a transmis că fondurile sunt necesare pentru evitarea întârzierilor în execuția lucrărilor și pentru respectarea termenelor asumate.

Sursa: Consiliul Județean Constanța